Mám se ráda, nemám se ráda…

…aneb Den rovnosti platů a mentoring

Je 24. březen 2017, jsem na dvoudenní konferenci Ženy sobě – Equal Pay Day, kterou pořádá každý rok nezisková organizace Business & Pofessional Women (BPW). Symbolem konference je červená barva, hlavně kabelka, ale i boty, šaty nebo ozdoba do vlasů.

Jsem tady už potřetí a stejně vím, že příští rok přijdu zase… Každý ročník je pro mne jiný. Na prvním jsem byla s kamarádkou a zůstala jsem jen první den, mentoring jsem v této podobě neznala a nechtělo se mi trávit dva dny v Praze.

Můj druhý ročník jsem absolvovala s koučkou Renatou Valovou a bylo to mega příjemné. Užily jsme si to a navíc vymyslely spousty nových projektů a nápadů. To už jsem si dopřála i mentoring, protože jsem v předešlém roce absolvovala několik menších mentoringů, a tu příležitost jsem si nechtěla nechat ujít – a bingo! Bylo to vážně báječné. Letošní 8. ročník mám však nejvíce pod kůží, a tak bych své pocity ráda sdílela s ostatními.

Milé dámy, jestli se máte rády, tohle Vám vážně doporučuji. Letos jsem byla sama a musím říci, že jsem měla pocit, že to tam pořádně bouchalo emocemi. První den konference jsem fascinovaně poslouchala příběhy žen, které začínaly od nuly a teď stály na pódiu jako úspěšné podnikatelky. Ano, takové příběhy mne velmi inspirují a já v ten okamžik věřím tomu, co se v posledních letech učím, totiž že když na své cestě vytrvám a budu věřit svým snům, dokážu všechno, co budu chtít.

Na konferenci jsem se dozvěděla několik faktických informací, které mne nepřestávají udivovat a stále nerozumím, jak je tohle v dnešní době možné…

Tak například, průměrný rozdíl mezi platem muže a ženy v ČR je 22,5%, měsíčně to tedy znamená o 7 000,- Kč méně pro ženy za stejnou práci = 80 000,- Kč/rok.
S tímto číslem uzavírá ČR tabulky, jsme na tom nejhůře v Evropě.

Největší rozdíl je mezi 35 a 44 rokem věku ženy, to je období návratu po rodičovské „dovolené“ a potom v 65 letech. To znamená, že do důchodu jde žena se značným znevýhodněním, což je zřejmě odměnou za to, že se celý život starala o rodinu…

Je také vyčísleno, že žena doma odpracuje týdně 26 hodin a muž 9.

Těžko říci, co žena dělá špatně, na konferenci letos i v minulých ročnících byli odvážní a laskaví muži, kteří ženy nabádali, aby si o lepší podmínky říkaly a cílem tohoto článku není bojovat proti mužům, jen si myslím, že bychom si tohle všichni měli minimálně uvědomit a nějakým způsobem se k tomu postavit. Úplně nejlépe, když každý začne sám u sebe…

Pak ovšem přišel druhý den, a to už jsem jsem měla pocit, že se tam asi čaruje J

Na tomto místě bych ráda udělala dramatickou pomlku a krátce popsala, co to mentoring přesně znamená. Na internetu se píše, že mentoring je profesionální vztah dvou osob, kdy mentor/ka předává své zkušenosti a znalosti menteemu (mentorovanému). Mentor/ka tak působí jako průvodce v určité oblasti či tématu a pomáhá menteemu nalézt správný směr či řešení.

V pojetí BPW to vypadá následovně: 60 mentorek, 2000 mentees, kulaté stoly, u kterých se každou druhou hodinu střídají skupinky žen, a mentorky hovoří na předem dané téma.

Každá mentee má možnost si tento den dopředu naplánovat a nahlásit se k jednotlivým mentorkám a jejich tématům. Doporučená byla 3 taková setkání. Já jsem si jich naplánovala 5 a témata volila zcela intuitivně.

Od rána jsem měla takový ten pocit: „No to snad ne…“, „No to si snad někdo dělá legraci…“, „Jak je tohle možné?“ Jednoduše řečeno, každé téma a každá mentorka přesně mluvila o věcech, které řeším!

U stolů jsme se smály, plakaly, žasly a pokyvovaly hlavami, nacházely inspiraci i motivaci, nové kontakty, zkrátka neskutečná ženská energie, která se někdy dala doslova krájet, jak byla silná.

Mezi jednotlivými mentoringy byla hodinová pauza na zpracování emocí, sdílení zážitků s dalšími ženami, nové kontakty a také doprovodný program či občerstvení.

Jak jsem tak korzovala po sále a tu se s někým pobavila, tu se občerstvila, uvědomila jsem si, jak silný mám zážitek z obou dnů a jak moc si to užívám, že jsem tady sama. Bylo mi prostě fajn.

Domů jsem dojela až pozdě večer, lehce unavená, ale moc šťastná, že jsem si to dopřála.  A milé ženy, pokud váháte, zda na podobnou akci odjet, protože to stojí čas a peníze a doma čeká hromada prádla a práce na zahradě a…, jeďte! Dopřejte si něco pro sebe, vážně si to zasloužíte! Jste báječné, mějte se rády.

Vaše Renata

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *