Blog první – proč zrovna já?

Co je vlastně ten „blog“? Ptala se mě nedávno kolegyně. Přemýšlela jsem, jestli jí umím úplně přesně odpovědět. Ano, je sice slyšet všude kolem blog sem blog tam, samí Blogeři, ale kdy a kde to vzniklo, jaká je teorie, to jsem netušila. Začala jsem tedy pátrat, co říká moudrá virtuální kniha. Našla jsem, že prý „Blog zdarma za 5 minut“, „Vytvoř si vlastní blog“, „Blog té či toho“…připomnělo mi to scénku z jednoho filmu: „Vééééčerní Prahááá, ten udělal to, ta zase tamto…“, no jasně, virtuální noviny, ale pak jsem si našla teorii, že totiž:

„Blog je webová aplikace obsahující příspěvky většinou jednoho editora na jedné webové stránce. Nejčastěji, nikoli však nezbytně, bývají zobrazovány v obráceném chronologickém pořadí, (tj. nejnovější nahoře). Autor se nazývá blogger, veškeré blogy a jejich vzájemné vztahy blogosféra.

Slovo „blog“ vzniklo stažením anglického „web log“, což v češtině zhruba znamená „webový zápisník“, a zkrácením slova „weblog“.

Weblogy tvoří velmi široké a různé pole, takže pokusy o stručnou a vyčerpávající definici nějakými formálními kritérii bývají neúspěšné: spektrum sahá od osobních „deníčků“ po oficiální zpravodajství firem, sdělovacích prostředků a politických kampaní.

Do weblogu může přispívat jak jeden autor, malá skupina přátel, tak široká komunita. Mnoho weblogů umožňuje přidávat komentáře k jednotlivým příspěvkům, takže kolem nich vzniká čtenářská komunita, některé jsou pro změnu neinteraktivní.

Různí se i formát weblogů, od jednoduchého seznamu odkazů na webové stránky po dlouhé texty. Jednotlivé příspěvky jsou téměř vždy označeny datem a časem, poněvadž odkazy jsou pro weblogy důležité, stejně tak má většina způsob, jak archivovat starší příspěvky a určit jim stabilní URL adresu, která se jmenuje permalink. Stále častější a dnes už vlastně standard je nabízet přehled nejnovějších příspěvků ve formátu RSS (Rich Site Summary = umožňuje uživatelům Internetu nastavit si odběr novinek z webu).

Historie blogu

Jeden z prvních bloggerů byl Justin Hall, který začal jako student Swarthmore College v roce 1994 psát svůj první blog.

Termín „weblog“ byl zřejmě vytvořen Jornem Bargerem v prosinci 1997. Zkrácená verze „blog“ byla vytvořena Peterem Merholzem, který v dubnu nebo květnu roku 1999 rozdělil slovo „weblog“ na frázi „we blog“ v navigační liště svého weblogu.

Skvělé, můžu tedy psát vlastně o čem a to všechno bude blog. Paráda, již nyní mám v hlavě několik zajímavých témat z mého oboru, kterým je marketing.

Ale úplně upřímně, kdo mě dobře zná, ví, že mám silnou potřebu se s lidmi potkávat. Cítit jejich energii, dívat se jim do očí a komunikovat „face to face“, to je to, co mne baví, inspiruje a nabíjí. To je to, co k životu potřebuji, takže jsem dost dlouho odolávala celému digitánímu světu.

Dlouho jsem tomu nerozuměla…

Pamatuji si, když jsem kdysi byla v kavárně a měla možnost pozorovat dvě kamarádky, které byly domluvené na kafe. Přišly, přivítaly se, vyměnily pár slov, objednaly a pak už jen sledovaly displej svých chytrých telefonů. Tenkrát jsem si říkala, že tohle fakt nikdy nedopustím (asi sdílely fotky kávy nebo fakt nevím, co se dělá na mobilu, když se dvě kámošky potkají na kafe. Já tedy osobně mám pocit, že mi nikdy nestačí jakkoli dlouhý čas strávený na kafi s kamarádkou, protože jí prostě nestihnu všechno říct), ale už vím, že dnešní technologie nabízejí naprosto geniální možnosti, které tu jsou k tomu, aby nám sloužily, abychom je využívali a ne zneužívali či na nich byli závislí.

Takže proč zrovna já?

Jednou z těch možností je fascinující propojení neomezeného množství lidí a sdílení svých znalostí, dovedností, zkušeností a mouder, což mne úplně dostává. Vlastně jsem zjistila, že místo trávení času večer před televizí mnohem raději čtu články, které mne na internetu zaujaly. Proto jsem se rozhodla, že i já budu vést svůj blog. Věřím, že za dobu svého působení v marketingu jsem nasbírala mnoho cenných zkušeností a bude mi ctí je s Vámi sdílet 🙂

1 komentář u „Blog první – proč zrovna já?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *